Webové portály

Jaký je rozdíl mezi webovým portálem a např. firemním webem?

Firemní web patří do kategorie webových prezentací, kdy hlavním cílem je poskytnout informace jeho čtenáři. Jde tedy o obsah. Naproti tomu webový portál je aplikace v prostředí internetu s přidanou hodnotou. Nedílnou součástí webových portálů je samozřejmě textový a grafický obsah, ale zároveň  poskytuje množství dalších funkcí. Jako příklad uvedu portál našeho zákazníka, telekomunikačního operátora, firmu Voinet. Na Voinet portále má jeho uživatel k dispozici přehled svých telefonních čísel, jejich volání, zmeškaných hovorů, může psát SMS, atd.

A to je smyslem celého portálu: poskytnout sadu užitečných funkcionalit svým uživatelům.

Projekty webových portálů jsou z pohledu času, peněz a lidských zdrojů velmi náročné projekty, vyžadující mnoho úsilí obou stran. Úsilí je zapotřebí věnovat do požadovaných funkcionalit portálu, jejich údržby a rozvoje. Internet je velmi dynamickým místem,  kde se neustále objevují nové a nové technologie, které je zapotřebí prozkoumat a adaptovat na existující portálové funkce. Před pár lety se například objevily služby na označování sdílení zajímavých odkazů a článků. Během několika měsíců neexistoval oblíbený portál, který by svým uživatelům neumožnil jednoduše využít této služby přidáním příslušných tlačítek k obsahu. V dnešní době pro změnu neexistuje portál, který by již neintegroval oblíbené sociální sítě.

Vývoj portálu je tedy nekončícím maratónem neustálých malých i velkých změn. Proto je nutné dodržovat osvědčené postupy vývoje software, které zajistí dlouhodobou udržitelnost rozvoje daného projektu. K tomu je také zapotřebí přidat nutnost vysoké spolehlivosti funkcionalit portálů vzhledem k tomu, že portálové aplikace mají tradičně velký počet uživatelů a případná chyba by měla širší dopad na uživatele. Abychom dosáhli těchto kriterií, používáme metody a postupy např. z technik agilního vývoje, tedy častou komunikaci se zákazníkem, zapojení zákazníka do vývoje, krátké vývojové cykly, automatické testování, apod.

Vývoji webových portálů se věnujeme již od roku 2003.

Chcete mít vlastní webový portál? Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Jednoduše využijte zkušeností, které jsme nasbírali dlouhodobou působností v tomto oboru.